Do czego wykorzystuje się szalunki podczas budowy?

Szukasz szalunków Kraków? Sprawdź sklep.abcszalunki.pl.

Deskowanie, czyli po prostu szalunki, to tymczasowe konstrukcje umożliwiające stawianie ścian budynków. Zwykle stosuje się je w przypadku wylewania ścian betonowych – wtedy są one konieczne do tego, aby stosownie je ukształtować i powstrzymać rozlewanie się mieszanki. Poza tym szalunki wykorzystuje się także w czasie wznoszenia budynków murowanych, gdzie ich użycie umożliwia wykonanie przelotów na okna, drzwi oraz bramy. W tym wpisie wytłumaczymy, z czego robi się współczesne szalunki i jakim sposobem mogą nabyć je inwestorzy.

Z jakich surowców wytworzone są szalunki?

Klasycznym typem szalunków jest konstrukcja utworzona z desek drewnianych czy też grubych sklejek połączonych ze sobą gwoździami, która po rozebraniu może zostać użytkowana powtórnie. Rozbiórka takich szalunków jest jednak pracochłonna – większa część wykonawców oraz inwestorów wybiera zatem użycie szalunków wielokrotnego użytku – systemów służących do błyskawicznego i nieskomplikowanego składania bądź rozkładania. Tego rodzaju szalunki produkuje się z drewna, metalu lub sklejki, jak również łączyć w sobie 2 albo 3 surowce. Na ogół jednak korzysta się ze sklejki – głównie z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a konstrukcję scalają głowice ze stalowe lub aluminiowe, belki, łączniki i narożniki.

Wypożyczenie szalunków – nie ma potrzeby ich nabywać?

Firmy cyklicznie zajmujące się pracami budowlanymi dysponują własnymi szalunkami. Inaczej jest natomiast w przypadku inwestorów, którzy zamierzają planujących postawić jeden obiekt i brygad, które świadczą inne usługi. Zakup wszelkich modułów niezbędnych do wykonania szalunku byłby całkowicie nierentowny . Znacznie ekonomiczniejszym rozwiązaniem jest wypożyczenie szalunków.

Lokalizacja:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]