Motoreduktor – jego rodzaje, działanie i zastosowanie

Potrzebujesz motoreduktora ślimakowego? Powinieneś odwiedzić ten adres.

Motoreduktory to po prostu zintegrowane układy napędowe zbudowane głównie z silnika elektrycznego i przekładni. Jak działają motoreduktory i gdzie się je stosuje? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Motoreduktory – jaka jest zasada ich działania

Motoreduktory pomagają efektywniej korzystać z elektrycznych silników jako napęd w licznych zastosowaniach przemysłowych. Przy użyciu przekładni redukującej, ogromna prędkość obrotowa silnika jest ograniczana nawet kilkusetkrotnie, przy równoległym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Oczywiście sprawność przekładni nigdy nie jest stuprocentowa, więc zawsze pojawia się drobna dysproporcja między mocą wyjściową a wejściową w układzie. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor mogą też wchodzić inne podzespoły jak hamulce lub sprzęgła. Bezdyskusyjną zaletą motoreduktorów jest fakt, że są to gotowe układy, które można bez przeszkód wybrać z katalogu producenta tak, aby ich parametry dokładnie odpowiadały wymogom danej konstrukcji. Inżynierzy oszczędzają w ten sposób tygodnie, a nieraz miesiące, na drobiazgowe wyliczenia oraz testy poszczególnych zestawów elementów. W zależności od konstrukcji oraz typu przekładni, motoreduktor może być dedykowany do lekkich, umiarkowanych lub sporych obciążeń, jak również do długotrwałego bądź krótkotrwałego okresu pracy.

W motoreduktorach, w których zastosowano wielostopniowe przekładnie, można osiągnąć niesłychanie wysoki zakres przełożeń, dochodzący nawet do kilkudziesięciu tysięcy.

Wykorzystanie i warianty motoreduktorów

Mimo, że motoreduktory mogą być składane z wykorzystaniem różnych rodzajów silników (DC, BLDC, AC czy bocznikowych), dzieli się je ze względu na rodzaj przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się tym samym takie oto motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową),
– motoreduktory walcowe i płaskie (z przekładnią walcową),
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną).

Brak raczej takiego sektor gospodarki, w którym nie można by użyć motoreduktora w roli napędu. Czy to produkcja żywności, przemysł lub logistyka, motoreduktory wprawiają w ruch różne automaty, takie jak linie produkcyjne, schody ruchome, aeratory albo podnośniki. Ogromne zróżnicowanie rodzajów zastosowanych w nich silników i przekładni, ich mocy i rozmiarów przyczyniła się do tego, iż ilość potencjalnych zestawów, jakie teraz mają w ofercie najpopularniejsi producenci motoreduktorów, powinno się liczyć już nie w setkach, ale w zasadzie w milionach.

Lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]