Węzeł optyczny w sieciach światłowodowych

Nie szukaj już więcej! W tym miejscu zamówisz węzeł optyczny.

Dzisiejsze instalacji telekomunikacyjne prawie za każdym razem tworzy się z zastosowaniem światłowodów. Jest to zasługą niepowtarzalnych właściwości tego przewodu – płynności przekazu informacji i niewielkich zniekształceń. Jak wiemy, instalacje tego typu nie byłyby w stanie działać bez odpowiednich podzespołów pozwalających na przekaz danych i ich kodowanie. Aby zamontować taką sieć niezbędne są takie części jak multiswitche czy nadajniki optyczne, jak również węzły optyczne. Te trzecie są najważniejsze dla działania każdej instalacji – umożliwiają wszak modyfikację sygnału optycznego na tradycyjny i przez to zapewnienie usług końcowym odbiorcom. Jak jednak funkcjonują? Jakie parametry musi mieć odpowiedni węzeł optyczny?

Jak funkcjonuje węzeł optyczny?

Jak przed momentem napisaliśmy, węzeł optyczny przyjmuje sygnał optyczny, aby emitować impuls elektryczny. Należy przy tym dodać, iż jego funkcjonalność nie sprowadza się wyłącznie do tego, ponieważ węzeł optyczny może poza tym wykonać odwrotną operację. Częstotliwości, na których zazwyczaj pracuje węzeł optyczny to od paru mHz do aż 1 gigaherca. Do odpowiedniego działania węzła optycznego potrzebna będzie również właściwa obudowa, zabezpieczająca delikatne elementy w środku urządzenia przed kurzem, wodą oraz pozostałymi zagrożeniami – zwykle wykonana z metalu.

Cechy węzła optycznego

O tym, czy dany węzeł optyczny jest dobry, świadczą pewne cechy. Najistotniejsze jest pasmo pracy węzła oraz moc sygnału – od tego zależy bowiem ilość ostatecznych abonentów, do których doprowadzi dane. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na pobór energii – w dużej mierze wpływa to na koszty eksploatacji węzła optycznego. Aby ustrzec się trudności przy naprawach sieci, warto również przetestować sposób konfiguracji węzła – najlepiej, jeśli pozwala na wygodną korekcję wartości parametrów.

Lokalizacja:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]