Food pairing – odkryj nowe połączenia smakowe

Niezbędne wiadomości w temacie food pairing. Przekonaj się!

Pomimo, iż jesteśmy przyzwyczajeni do pewnych połączeń aromatów, nie znaczy to, iż zestawianie ze sobą produktów, które pozornie absolutnie się wykluczają, nie może dać interesujących i, co najważniejsze, pysznych efektów. Dowiadujemy się o tym raz za razem. Silny wpływ na nasz zmysł smaku miało niewątpliwie możliwość zakupu nieznanych dotąd w naszym kraju produktów spożywczych, a także otwarcie się na odmienne zwyczaje kulinarne. Dzięki temu chociażby kombinacja egzotycznych owoców z mięsem rzadko już szokuje. Ci, którzy rozsmakowali się w takich niebanalnych fuzjach smakowych częstokroć zaczynają własne próby i samodzielnie próbują coraz to bardziej nietuzinkowych połączeń. Aby te jednak dały oczekiwane rezultaty, trzeba przedtem wyposażyć się w odpowiednią wiedzę.

Food pairing – poznaj nowe smaki

Chcąc, żeby nasze kulinarne eksploracje faktycznie stały się przyczyną ekscytacji oraz pozwalały ujawnić nowe smakowe wrażenia, wystarczy postępować zgodnie z zasadami obowiązującymi w współczesnej sztuce kulinarnej. Te, rzecz jasna, są tylko wskazówkami, o których należy pamiętać, aby aromaty mieszają się w niezwykłą, lecz zgodną całość. Najlepiej uczynimy, jeśli nauczymy się food pairingu. Tym mianem określa się umiejętność zestawiania ze sobą smaków, które ogólnie uważane są za kategorycznie ze sobą niewspółgrające. Wszystkie wytyczne food pairingu są jednakże wnikliwie przemyślane, a u ich podstaw leży głęboka wiedza z obszaru biochemii, dotyczącą głównie obecności danych substancji w wykorzystywanych produktach. Food pairing nie dotyczy wyłącznie posiłków, lecz też napojów (w tym tych zawierających alkohol).

Food pairing. Czy każdy może się tego nauczyć?

Do zabaw z food pairingiem konieczne są instynkt oraz duża fantazja, jednakże to nie one będą najistotniejsze. W większym stopniu liczy się wiedza z zakresu zawartości poszczególnych substancji w ingredientach potraw, jak również tego, jak reagują one z innymi związkami. Wobec tego rozsądnym posunięciem będzie wzięcie udziału w warsztatach z food pairingu prowadzonych przez wykwalifikowanego szefa kuchni – szczególnie, iż przekazanie elementarnej wiedzy trwa z reguły kilkanaście godzin.

Lokalizacja:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]