Drzewa genealogiczne – potwierdzenie własnego pochodzenia

Znajomość historii rodu niezbędna jest do rozwinięcia poczucia własnej tożsamości. To na informacjach o krewnych tworzona jest świadomość własnego Ja. Zdecydowanej części z nas w zupełności wystarczy wiedza o rodzinie przekazywana z pokolenia na pokolenie przez rodziców i dziadków. Ale znajdują się i tacy, dla których to nie wystarczy. To właśnie dla nich utworzenie drzewa genealogicznego jest świetnym rozwiązaniem.

Drzewa genealogiczne, czyli trudna praca , która wymaga wytrwałości

Przygotowanie drzewa genealogicznego – zwłaszcza takiego , które cofa nas kilka pokoleń do tyłu – naprawdę nie jest proste. Odnajdywanie dat czy miejsc urodzenia się i śmierci kolejnych krewnych pochłania naprawdę wiele pracy. Informacje znaleźć można w trudno dostępnych archiwach miejskich oraz księgach parafialnych. W większości przypadków można przeglądać je całkowicie za darmo. Są jednak i takie miejsca, w których trzeba wnieść niemałą opłatę. Koszt opracowania drzewa genealogicznego zależny jest od ilości pokoleń, które mają zostać ujęte. Warto pamiętać, że ilość wydatków może również wzrosnąć wraz z koniecznością odbywania podróży do kolejnych parafii lub urzędów miejskich leżących na terenie całego kraju. Rzadko bowiem rodzina od od wieków zamieszkuje w tym samym mieście.

Drzewa genealogiczne – dlatego powinno się je opracować?

Na wstępie stwierdziliśmy, że wiedza dotycząca własnych przodków jest pomocna do zbudowania poczucia swojej tożsamości. Umożliwia w pełni stanie się fragmentem niewielkiej wspólnoty, jaką są nasi najbliżsi. Sprawia to również, iż nie czujemy się samotni we współczesnym świecie. To właśnie z tych przyczyn na chwilę obecną bardzo dużo osób decyduje się na opracowanie drzewa genealogicznego.