Faktury ustrukturyzowane – wystawisz i odbierzesz je za pomocą KSeF

Sprawdź więcej informacji o fakturze ustrukturyzowanej na flobo.io.

System faktur ustrukturyzowanych miał planowo funkcjonować już w październiku 2021 r., jednakże finalnie biznesmenom na udostępnienie Krajowego Systemu e-Faktur przyszło poczekać kilka miesięcy dłużej. Projekt wystartował w dniu 1 stycznia 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym korzystanie z KSeF jest nieobowiązkowe, począwszy od stycznia 2023 r. będzie to obligatoryjne dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla przedsiębiorstw zwolnionych z tego podatku.

Faktura ustrukturyzowana – ułatwienie dla dla działów księgowości

Faktura ustrukturyzowana to innymi słowy dokument elektroniczny, który posiada ściśle ustaloną strukturę informacji zakodowanych z użyciem języka znaczników XML. Kodowanie XML właściwie niewiele powie osobie, która nie ma wiedzy jak go rozszyfrować, lecz dla stosownego oprogramowania do wystawiania i rozliczania faktur dokument tego typu jest całkowicie zrozumiały. Fakt, że faktury otrzymują jednolitą strukturę prowadzi do tego, że niezależnie od tego którego programu do księgowości użyją obie strony transakcji, informacje zawarte w fakturze ustrukturyzowanej zostaną odczytane tak samo. Jest to znamienny postęp szczególnie dla biur rachunkowych, które dotąd nierzadko spotykały się z przypadkami błędnego odczytywania w programie księgowym informacji z faktur przekazywanych przez klientów w postaci fotografii faktury papierowej bądź pliku PDF. Faktura ustrukturyzowana kompletnie wyklucza ewentualność pomyłki przy przenoszeniu danych z faktury przez pracownika biura rachunkowego, a także niepoprawnego ich rozszyfrowania przez technologię OCR.

Krajowy System Faktur – osoby prowadzące działalność gospodarczą wiele na tym zyskują

Każdy przedsiębiorca stycznia 2021 r. może odebrać lub wystawić faktury ustrukturyzowane korzystając z Krajowego Systemu e-Faktur uruchomionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność gospodarczą między innymi są zwolnieni z wymogu wysyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur, szybciej otrzymają zwrot podatku VAT, jak również zyskują poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, gdyż mogą być pewni, iż faktury się nie zgubią (system przechowuje dane o nich przez dekadę). Natomiast Ministerstwo Finansów dostaje narzędzie, które pozwala na silniejszą kontrolę systemu podatkowego, czyli lepiej przeciwdziała wykroczeniom w obszarze podatku dochodowego, VAT oraz akcyzowego. Watro podkreślić, że konieczność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie zamyka drogi do używania zewnętrznej aplikacji księgowej, jednak trzeba dokonać jej integracji z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]