Od Starożytności po współczesność – obrączki ślubne

Jeśli szukasz obrączkek Kraków, koniecznie sprawdź obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne.

Dla wielu osób ślub jest nad wyraz wzruszającym dniem w życiu. Sakrament ten jednoczy Państwa Młodych na zawsze, a symbolem ich lojalności, miłości i zaangażowania są obrączki ślubne.

Obrączki – nie w każdym kraju na prawej dłoni

Początkowo nie było rozróżnienia na pierścienie zaręczynowe oraz obrączki, z tej przyczyny ich dzieje są wspólne i sięgają daleko w Starożytność. Raptem w XIII w. Kościół Katolicki włączył obrączki do prawa kanonicznego, na skutek czego wręczenie żonie pierścienia stało się częścią obrzędu zaślubin. Mało osób wie jednak, że mężczyźni zaczęli nosić na palcu obrączkę ślubną kilka wieków później. I choć wcześniej zdarzało się, iż zakładali pierścienie na palec obrączkowy jak odjeżdżali na wojnę, aczkolwiek tradycja ta rozpowszechniła się szeroko w XX w., a dokładniej w czasie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przypominała żołnierzowi, że wyczekuje na niego żona, za którą ma walczyć i której powinien pozostać wierny. Nad Wisłą małżonkowie noszą obrączki na palcu serdecznym prawej dłoni, jakkolwiek w innych państwach, jak na przykład w Kanadzie, we Włoszech, w Wielkiej Brytanii czy w Egipcie, nakłada się je na lewą rękę, gdzie wedle starodawnych wierzeń biegnie mityczna “żyła miłości”, prowadząca prosto do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, młoda para poszukuje i przymierza obrączki wspólnie, aczkolwiek zwyczaj rekomenduje, iż przyszła żona nie powinna ich kupować, gdyż jest to zobowiązanie narzeczonego.

Obrączki – dopisz cytat, imię małżonka albo datę ślubu

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki cechują się skromniejszą stylistyką. Przez wiele stuleci wytwarzano je z rozmaitych materiałów, bardziej lub mniej trwałych. Później zaczęto wykorzystywać do tego metale (takie jak miedź czy mosiądz), które symbolizowały moc uczucia. Współcześnie do ich sporządzenia używa się przeważnie złota oraz platyny, które są oznaką zaufania do współmałżonka. Owszem, są one także nierzadko inkrustowane kamieniami szlachetnymi, jednakże wciąż przeważnie nabywane są proste, uniwersalne pierścienie ze złota i subtelne obrączki, w których wykorzystano dwa typy złota (np. różowe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w sporządzaniu obrączek, świadczą też często usługę ich grawerowania. Można zatem spersonalizować obrączki dopisując do nich imię małżonka, datę ślubu albo znaczący dla nowożeńców cytat.

Lokalizacja:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]