Typy łańcuchów zimowych

Dowiedz się, gdzie zamówić łańcuch śniegowy.

Łańcuchy samochodowe znacznie poprawiają przyczepność auta w ekstremalnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, głównie na stromych podjazdach. W niektórych państwach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest między innymi w Turcji, Bułgarii i Norwegii), w innych natomiast są one niezbędną częścią wyposażenia auta wyłącznie w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład w Hiszpanii, Polsce, Niemczech i we Włoszech). Jak zatem typy łańcuchów na koła można kupić w sklepach?

Modele łańcuchów na koła

Łańcuchy na koła dzielimy przede wszystkim mając na względzie ich zastosowanie. Rozróżniamy typy skonstruowane z myślą o stosowaniu w samochodach dostawczych, ciężarowych, terenowych i osobowych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się też mocowaniem, które musi być dostosowane do rodzaju felgi, przekrojem i grubością ogniwa (najczęściej jest to kształt rombowy ukośny) oraz wzorem zaplotu. Rozmaite są również materiały, z których produkuje się łańcuchy samochodowe. Obecnie producenci stosują najczęściej stal tytanową lub manganową.

Prowadzenie auta z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i na początku może być źródłem sporego stresu. By się go ustrzec się, należy potrenować tę czynność na placu manewrowym lub w garażu. Z kolei jazda z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Trzeba unikać buksowania kół, jazdy po niezaśnieżonych drogach i przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę. Stosując łańcuchy na koła, należy też koniecznie kontrolować ich ułożenie oraz napięcie – w ten sposób unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym wydłużymy czas ich użytkowania.

Lokalizacja:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]