Wybieramy kaski na motor

Dalsze informacje o kasku motocyklowym.

Każdy pasjonat motorów wie, że istotą posiadania minimum bezpieczeństwa w trakcie jazdy jest posiadanie kasku. Bez znaczenia, czy motocykl jest naszym powszednim środkiem transportu, czy używamy go okazjonalnie – na każdy przejazd musimy założyć kask motocyklowy, bowiem takie zobowiązanie narzucają nam przepisy kodeksu drogowego. Ich złamanie kończy się mandatem i punktami karnymi, ale może mieć także daleko groźniejsze następstwa – w razie wypadku prowadzący (lub jego pasażer) nie mający kasku narażeni są na rozległe urazy, a nieraz i śmierć.

Czym różnią się konkretne rodzaje kasków motocyklowych?

Kaski na motor różnią się od siebie stylistyką i zastosowaniem. Są 4 bazowe kategorie kasków:
Kaski szczękowe – ich nazwa pochodzi od tego, że posiadają poruszający się (opuszczany i podnoszony) moduł części żuchwowej. To powoduje, że są nadzwyczaj komfortowe – można w nich bez problemu zaczerpnąć powietrza, porozmawiać z kimś, czy napić się herbaty bez konieczności ściągania kasku.
Kaski integralne są uniwersalne i przez to chyba najczęściej kupowane przez motocyklistów, gdyż można ich używać do jazdy na skuterze, jak i na motorze szosowym, sportowym. Ich charakterystycznym atrybutem jest zwarta konstrukcja, co powoduje, że są one uznawane za najbezpieczniejsze, choć niezbyt wygodne.
Kaski crossowe, czyli kaski off-road bądź enduro, to kaski zapewniające maksymalny poziom bezpieczeństwa, które wykorzystywane są do jazdy w terenie. Cechują się brakiem szybki, niewielką waga i bardziej aerodynamiczna konstrukcją. Aby z niego korzystać trzeba kupić również w gogle.
Kaski otwarte nie mają wcale części osłaniającej szczękę – skorupa chroni tylko górną część czaszki. Nie ważą dużo, ale nie gwarantują wysokiego poziomu ochrony, dlatego rekomendowane są dla kierowców poruszających się na motocyklach rozwijających niższe prędkości (np. cruisery) i na skuterach.

O co dopytać przed zamówieniem kask na motor?

Poszukując kasku na motor miejmy na uwadze, iż po polskich drogach można poruszać się tylko z kaskami mającymi homologację, więc dopytajmy o to zawsze przed kupnem. Prócz tego zwróćmy uwagę m.in. na to czy interesujący nas kask jest wyprodukowany z surowców wysokiej jakości, czy szybka jest przejrzysta i odporna na zarysowania i czy jego waga nam odpowiada i nie wywołuje bólu karku.

Lokalizacja:
Legato Motocykle
ul. Mogilska 97
31-545 Kraków

Mob.: +48 697-948-899, +48 697-948-666
E-mail: [email protected]