Myślisz o wycieczce trekkingowej? Sprawdź ich stopnie trudności

Wyprawy trekkingowe dla początkujących - tutaj przeczytasz o pełnej ofercie.

Górskie wyprawy mogą przybierać wiele form. Od spokojnych przechadzek po prostych szlakach w bezpiecznym sąsiedztwie ośrodków turystycznych, przez całodniowe, piesze wędrówki po szlakach stojących wyżej pod względem skomplikowania, aż po zaawansowane trekkingi. By podjąć się trekkingach, niezbędna jest praktyka w poruszaniu się po górach (zarówno oznaczonymi szlakami, jak i poza nimi), co najmniej dobra sprawność fizyczna, a także zdolność posługiwania się sprzętem wspinaczkowym oraz turystycznym. Jednakże w zamian za niejednokrotnie gigantyczny wysiłek zyskujemy możliwość kontaktu z dziką przyrodą i delektowania się przepięknymi widokami.

Trekkingi – dopasuj odpowiedni stopień trudności do swojej kondycji

Skala trudności technicznej jest zależna od obszarów, przez które przebiegają trekkingi. Specjaliści rozróżniają 3 poziomy trudności wypraw w regiony górzyste. W trekkingach najniższego stopnia partycypować mogą te osoby, które wyróżniają się dobrą sprawnością fizyczną, a ich zdrowie nie stanowi przeszkody do większego wysiłku. Drugi stopień trudności wymaga dobrej sprawności i minimum minimalnej praktyki w górach – np. w Karpatach. Ostatni stopień to wyprawy dla jednostek ze świetną kondycją, wiedzą z obszaru specyfiki wysokich łańcuchów górskich i umiejących używać sprzęt, a także przyzwyczajonych do trudnych warunków biwakowania w ciągu kilkudniowej wędrówki.

Dokąd wybrać się na trekking?

Trekkingi można uprawiać w każdych łańcuchach górskich. W naszym kraju miłośnicy tego rodzaju obcowania z naturą w najwyższym stopniu cenią sobie trasy w Tatrach. Jeżeli natomiast idzie o pozostałe góry na kontynencie europejskim, największym powodzeniem szczycą się Alpy, graniczące z Azją Kaukaz i Ural, wschodnia część Karpat, jak również bałkańskie Góry Przeklęte. Najbardziej zaawansowane w trekkingu jednostki powinny zaś sprawdzić swoje umiejętności w czasie wyprawy w Andach, Himalajach czy Karakorum.

Lokalizacja:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]