Dobre strony leasingu

Leasing bez wątpienia jest jednym z najbardziej lubianych przez firmy instrumentów finansowych. Nie może to jednak dziwić, bo jego duże zalety powodują, że leasing okazuje się doskonałym sposobem umożliwiającym zmniejszenie kosztów wiążących się z prowadzeniem firmy. W szczególności z uwagi na fakt, że w naszym kraju ratę leasingu uważa się za koszt uzyskania przychodu. Na fakt, że leasing okazuje się tak korzystny wpływa również to, że umożliwia on uzyskanie potrzebnych do działalności przedsiębiorstwa aktywów bez potrzeby ich nabycia. Na czym konkretnie więc opiera się leasing? O czym należy pamiętać stawiając na tę metodę finansowania?

Na jakich zasadach opiera się leasing?

Nazwa leasing wywodzi się z języka angielskiego, gdzie znaczy dzierżawę. W państwach anglosaskich przepisy nie odróżniają leasingu od dzierżawy, ale w naszym kraju są to określenia odmienne. Leasing oznacza wypożyczenie przez leasingodawcę danego dobra leasingobiorcy, za co ten ostatni deklaruje, że będzie opłacać raty leasingowe. Przedmiotem leasingu zazwyczaj są auta, które budują flotę przedsiębiorstwa, urządzenia potrzebne do działania firmy albo wyposażenie sklepu. Po zakończeniu umowy udostępnione przedmioty zostają zwrócone do leasingodawcy, a ten najczęściej sprzedaje je w niskiej cenie.

Leasing – jak ustrzec się błędów?

W ostatnich latach w Polsce dostępnych jest mnóstwo propozycji leasingu. Ich mnogość sprawia, iż trudno znaleźć wśród nich tę najkorzystniejszą – potrzebne do tego są specjalistyczne umiejętności. Z uwagi na to, że nie każdy właściciel firmy je ma, decydując się na leasing, dobrze postąpimy korzystając z porady specjalisty. Przed wyborem leasingu warto więc odwiedzić doradcę finansowego, który powie, jak wyszukać ofertę odpowiednią dla naszych potrzeb i zagwarantuje, że leasing naprawdę okaże się najbardziej opłacalnym rozwiązaniem.