Kolekcjonowanie numizmatów może stać się korzystną inwestycją

Bilon to nie tylko środek płatniczy, ale również przedmiot westchnień kolekcjonerów z całego świata. Numizmatyka, będąca z początku sferą nauki analizującą monety, medale a potem także papierowe banknoty, z biegiem lat przekształciła się w powszechne hobby. Liczni hobbyści traktują jednak kupowanie monet jako metodę lokaty oszczędności w mienie, mogące z upływem czasu dać wymierne profity. Perfekcyjnie wykorzystują to małe i duże mennice, każdego roku emitujące tysiące wspaniałych monet okolicznościowych ze złota i srebra.

Numizmaty ze złota i srebra – pasja, która może przynieść zysk

Motywów, dla których ludzie zbierają banknoty oraz monety jest dużo. Niektórzy interesują się pieniędzmi, toteż kolekcjonują środki płatnicze różnych krajów. Drudzy skupiają się na numizmatach wypuszczanych w nawiązaniu do obchodów rocznicy znaczącego wydarzenia historycznego lub urodzin czy też śmierci ważnej postaci ze świata kultury albo polityki. Jeszcze inni kupują monety, których rewers posiada konkretny motyw, przykładowo związany z mitycznymi bohaterami bądź roślinami. Jest jednakże grupa osób, która nie zbiera popularnych numizmatów emitowanych w sporych nakładach z mosiądzu, niklu oraz miedzi, a która poszukuje monet kolekcjonerskich z kruszców szlachetnych, najczęściej ze złota oraz srebra. Oczywiście, tego typu monety numizmatyczne już pierwszym dniu sprzedaży są kilkukrotnie droższe aniżeli zwyczajne monety okolicznościowe, lecz trzeba mieć na uwadze, iż ich zakup bywa zyskowną lokatą. Z upływem czasu wartość złotych oraz srebrnych numizmatów nieraz wyraźnie wzrasta, nie tylko z powodu limitowanej liczbę konkretnego wzoru, ale też z powodu potencjalnego wzrostu ceny kruszcu, którego są one wyprodukowane.

Polskie numizmaty – jakie serie można zamówić?

Pasjonatom skupiającym się tylko na numizmatach emitowanych nad Wisłą z pewnością nie brak ciekawych eksponatów do kupienia. Ledwie w minionych paru latach Mennica Polska wyemitowała takie monety jak przykładowo kolekcja Wielcy polscy ekonomiści z wizerunkami m.in. Mikołaja Kopernika i Stanisława Grabskiego oraz 10 rocznica tragedii smoleńskiej. Większość polskich monet okolicznościowych to srebrne numizmaty o nominale 10 zł. Ich koszt, w zależności od wagi, rocznika emisji i nakładu, waha się od 80 do czasem 250 zł. Srebrne i złote monety zamknięte są zwykle w kapslu bądź sprzedawane w kasecie wraz z certyfikatem.

Lokalizacja:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]