Kurs franka szwajcarskiego i jego wymiana – sprawdź kantor online

Zainteresowany kursem franka szwajcarskiego? Kliknij w to miejsce.

O franku szwajcarskim Polacy nie wiedzą zbyt wiele, zasadniczo raptem tyle, że to waluta, w której dziesiątki tysięcy rodzin zaciągnęło niegdyś kredyty hipoteczne, które teraz ciężko im spłacić. Tymczasem historia tej waluty jest dość interesująca.

Pieniądz znany ze swojej niesłychanej stabilności – frank szwajcarski

Jak wiadomo, frank szwajcarski to waluta narodowa Szwajcarii, jednak jest to oprócz tego obowiązujący środek płatniczy w Liechtensteinie. Tak jak euro, japoński jen i dolar amerykański, frank szwajcarski jest zaliczany do kluczowych walut dzisiejszego świata. Lecz nie była to pierwsza waluta, która funkcjonowała w obiegu na terenie historycznej Szwajcarii. Frank w praktyce pojawił się dopiero w połowie XIX w. i zastąpił mnogie lokalne waluty, które wcześniej były emitowane w szwajcarskich kantonach. Przez niespełna dwa wieki swojego istnienia frank szwajcarski wsławił się swoją zdumiewającą stabilnością, unikając m.in. destabilizacji w czasach kryzysów dyplomatycznych i gospodarczych, jakie miały miejsce w XX oraz XXI wieku. Ciekawostką jest to, że frank szwajcarski uważany jest za jedną z piękniejszych walut na świecie. Jego banknoty drukowane od połowy 90-tych charakteryzują się rzadką wertykalną orientacją i oszałamiającą kolorystyką. Na frankach można podziwiać osobistości ze świata sztuki (przykładowo Alberto Giacomettiego, Charlesa-Ferdinanda Ramuza czy Le Corbusiera), a nie jak najczęściej bywa – wizerunki królów, wojskowych bądź działaczy politycznych. Z kolei tematem najnowszej, dziewiątej już serii banknotów są nauka, kula ziemska i natura.

Aktualny kurs franka – takie dane poznasz na stronach kantorów online

Frank szwajcarski nadal cieszy się sporym popytem wśród inwestorów, jednak jego notowania monitorują także z uwagą osoby z nieuregulowanymi zobowiązaniami w tej walucie. By sprawdzić najnowszy kurs franka szwajcarskiego, zalecamy wchodzić na stronę kantorów internetowych, gdzie kurs tej waluty uaktualniany jest w odstępach kilkusekundowych. Tu można również przejrzeć wahania wartości franka w wskazanym okresie. Jest to funkcja idealna dla inwestorów planujących swoje dalsze działania, a także dla frankowiczów oczekujących na najkorzystniejszy moment, aby zlecić wymianę waluty przed spłatą kolejnej raty kredytu.