Nie każdy wyrób ze złota jest złotem lokacyjnym. Poznaj definicję

Często martwimy się o emeryturę i o przyszykowanie się na ewentualną “czarną godzinę”. Z tej przyczyny przeważnie zabiegamy o to, by regularnie odkładać wolne środki finansowe na lokacie czy też po prostu na koncie w banku. W ostatnim czasie jednakże ta metoda jest coraz mniej korzystna – stała inflacja i małe oprocentowanie lokat sprawiają, że oszczędności nie przynoszą zysku, a w zasadzie to z miesiąca na miesiąc ich siła nabywcza spada. Nic więc zaskakującego w tym, że pojawiło się zainteresowanie odmiennymi metodami inwestycji, w tym też zakupem złota inwestycyjnego.

Co o złocie lokacyjnym mówią ustawy w Polsce?

Inwestycja w kruszce polega na kupieniu ich w chwili, gdy ich cena rynkowa jest niewysoka i ich odsprzedaży, gdy ta cena zacznie wzrastać. Ale trzeba podkreślić, iż nie każdy złoty produkt jest traktowany jako kruszec inwestycyjny, zatem np. nabywanie biżuterii nie można nazwać lokatą w złocie. To, co należy nazywać złotem inwestycyjnym jest dokładnie określone przez prawo naszego kraju, w ustawie o podatku od towarów i usług. Zgodnie z obowiązującej ustawy jest to przede wszystkim złoto próby nie mniejszej niż 0.995 w płytkach bądź sztabkach. Z kolei złote monety bulionowe muszą sprostać innym wymaganiom, żeby być nazwane za złoto lokacyjne. Muszą posiadać próbę nie mniejszą niż 0.900, być wyemitowane po roku 1800 i co ważne – muszą być obowiązującym środkiem płatniczym w kraju, który je wybił. Monety bulionowe to nie numizmaty, toteż nie traktuje się ich jako okazy kolekcjonerskie. Przepisy definiują jeszcze jeden rodzaj złota lokacyjnego, a mianowicie złoto w postaci papierów wartościowych.

Złoto inwestycyjne – co można zamówić online?

W ofercie polskich dostawców złota inwestycyjnego bez trudu spotkać można sztabki ze złota, jak i uznane na całym globie monety bulionowe z np. RPA czy Wielkiej Brytanii. Zakupy można dokonywać też przez internet i nie jest to propozycja tylko dla dużych inwestorów. Ci mniej zasobni znajdą online bogatą ofertę sprzedaży złota w pojedynczych sztabkach o wadze 1, 2 lub 5 g, jak i złotych bulionówek o wadze 1/2, 1/4 i 1/10 uncji trojańskiej. Dostępne jest dodatkowo złoto w tak zwanych „combibarach” umożliwiających odcięcie, a później odsprzedanie pojedynczych sztabek złota.

Lokalizacja:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]