System bankowy SWIFT – poznaj kody BIC popularnych banków

Sprawdź więcej szczegółów o systemie SWIFT na flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/.

Pomimo, że praktycznie rzecz biorąc codziennie korzystamy z przelewów bankowych, dużo osób po raz pierwszy usłyszało o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście nałożenia sankcji w stosunku do Rosji jako riposta świata na jej atak na Ukrainę. Jednak system SWIFT stosowany jest już od lat 70-tych XX wieku i jest jednym z filarów wydajnego działania bankowości międzynarodowej.

Do czego służy system SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku znaczy Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednak tym skrótem określa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego sfinalizowanie przelewów międzynarodowych byłoby niezaprzeczalnie dużo bardziej skomplikowane niż obecnie. SWIFT to najpopularniejszy, jednakże nie jedyny używany dzisiaj system tego rodzaju. Oprócz niego m.in. w Polsce funkcjonują też z systemów: Elixir, SEPA oraz SORBNET.Na całym świecie funkcjonują też przeróżne systemy lokalne, obsługujące jedynie rozliczenia bankowe na obszarze jednego kraju.

Czym więc wyróżnia się system bankowy SWIFT? Działa on niemal we wszystkich krajach świata i korzystają z niego nie tylko banki, których liczba dzisiaj przekroczyła już 11 tysięcy, ale też giełdy, domy maklerskie i masa pozostałych instytucji finansowych. Każdy uczestnik systemu SWIFT musi posiadać swój unikatowy kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter i cyfr). Możliwe jest także przyznawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wtedy taki kod posiada 11 znaków.

System bankowy SWIFT – prezentujemy kody BIC/SWIFT największych banków w Polsce

Nawet jeśli tylko okazjonalnie korzystasz z transakcji międzynarodowych, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, a przynajmniej wiedzieć gdzie ekspresowo znaleźć takie dane. Niżej znajdziesz kody BIC znanych banków, mających oddziały w Naszym kraju.

– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]