Złote monety bulionowe – alternatywa dla sztabek

Dowiedz się więcej o złotej monecie na https://bit.ly/3A5kWfq.

Osoby, które postanowiły inwestować w złoto mogą skorzystać z wielu różnych opcji: gromadzić biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje spółek działających na rynku metali szlachetnych bądź kupować fundusze inwestycyjne lokujące kapitał w sektory gospodarki związane z tym kruszcem. Inną strategią jest zakup złota inwestycyjnego, które dostępne jest zarówno w postaci sztabek, jak i monet bulionowych.

Co wyznacza rzeczywistą cenę złotych monet bulionowych?

Monety ze złota kojarzą się zwykle z monetami kolekcjonerskimi, jednakże monety bulionowe, nazywane także lokacyjnymi, czy to ze złota czy z innych metali szlachetnych, różnią się od nich pod wieloma względami. Po pierwsze monety bulionowe są bite celem lokowania w nich środków finansowych, co powoduje, iż ich nakład w danym roku nie jest ograniczony ilościowo, a poniekąd determinowany przez popyt na rynku. Monety bulionowe nie są emitowane w kolekcjach tematycznych bądź w związku z istotnymi rocznicami, stąd ich awers czy rewers wyjątkowo rzadko jest zmieniany. Zazwyczaj złote monety bulionowe wybijane przez konkretną mennicę odróżniają się od siebie tylko rocznikiem emisji. Charakterystyczne jest to, iż część monet bulionowych, pomimo traktowania ich jako środek płatniczy, nie posiada swojego nominału ustalonego w walucie, a ich rzeczywistą wartość wyznacza próba i waga wykorzystanego do ich bicia metalu. Walorem monet bulionowych jest to, iż są rozpoznawalne w każdym zakątku globu, a ich sprzedaż jest mniej obciążona ryzykiem straty aniżeli regionalnych monet kolekcjonerskich.

Waga złotych monet bulionowych

Najczęściej wybierane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o nominale 1 oz, jednak emitenci wybijają dodatkowo monety o nominale 1/4 czy 1/10 uncji złota. Warto wiedzieć, że monety bulionowe emitowane są przeważnie z 24 karatowego złota, czyli .999, ale przykładowo. Amerykański Gold Eagle lub południowoafrykański Krugerrand wybijane są z kruszcu próby .9167. Jeśli monety bulionowe mają w sobie dodatek miedzi, ma to najczęściej na celu wzmocnienie monety i w rezultacie redukcję możliwości jej uszkodzenia. Takie monety z dodatkiem innych metali są odpowiednio cięższe, a nominał, którym są opisane informuje o wadze czystego kruszcu zużytego do ich wybicia.

W ofercie polskich dostawców złotych monet bulionowych zainteresowani ich kupnem inwestorzy bez przeszkód natrafią na najpopularniejsze z nich, między innymi wspomniane wcześniej Krugerrandy, Filharmoników Wiedeńskich czy Britannię.

Lokalizacja:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]