Badania wysokościowe dla kandydatów do pracy

Poznaj więcej szczegółów o badaniach wysokościowych Kęty.

Praca na wysokościach uznawana jest za zajęcie wiążące się z podwyższonym ryzykiem. Żeby wykluczyć występowanie groźnych sytuacji, polskie ustawodawstwo wprowadziło konieczność wykonywania drobiazgowych badań sprawdzających czy kandydat nie cierpi na choroby stanowiące przeciwwskazanie do pracy na wysokościach. Jak wyglądają tego typu badania? Przez ile czasu zachowują ważność?

Badania wysokościowe – definicja pracy na wysokości

O pracy na wysokości mówi Rozporządzenie z dnia 26 września 1997 r. Według tego aktu prawnego uznajemy za nią prace wykonywane na powierzchni znajdującej się przynajmniej jeden metr nad poziomem podłogi. Do pracowników wysokościowych możemy zaliczyć osoby wykonujące prace m.in. na stropach, słupach, rusztowaniach itd. Specjalistyczne testy sprawdzają czy kandydat nie ma wady wzroku lub innych przeciwwskazań mogących narazić pracownika na ryzyko. Jak wyglądają badania wysokościowe? Składają się one z kilku części – badania układu nerwowego, wzroku oraz otolaryngologicznego. Lekarz bada pacjenta w kierunku padaczki, wad wzroku lub schorzeń błędnika. Dopełnieniem jest rutynowe badanie u lekarza medycyny pracy.

Badania wysokościowe – przez ile są ważne?

Badania wysokościowe należy wykonywać co dwa-trzy lata. Pracownicy, którzy przekroczyli 50 lat muszą poddawać się im częściej – raz na rok. Najczęściej występującym przeciwwskazaniem do pracy na wysokości jest zez, wada wzroku, a także schorzenia narządów ruchu i padaczka. Warto wspomnieć, że używanie szkieł kontaktowych nie dyskwalifikuje kandydatów, chyba że czynności wykonywane będą w ekstremalnych warunkach (kurz, pył). To jednak nie wszystkie wymogi – przedstawiciele niektórych profesji, oprócz przywołanych wyżej badań, muszą przejść również testy psychologiczne. Podlegają im m.in. operatorzy ciężkich maszyn drogowych, żurawi samojezdnych czy osoby obsługujące pulpity sterownicze.

Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]