Dlaczego badania wysokościowe są takie ważne

Dowiedz się więcej o badaniach wysokościowych Bielsko Biała.

Psycholog to osoba, o której bardzo dużo osób nie ma nazbyt dobrego zdania. Bardzo dużo z nas sądzi, że zajmuje się jedynie poznawaniem relacji badanych pacjentów z innymi ludźmi. Jak się jednak okazuje, wiedza psychologa stanowi bardzo dużą pomoc przy określaniu predyspozycji do wykonywania pewnych zawodów. I tak, badania psychologiczne wykonywane są m.in w stosunku do osób mających podjąć pracę na wysokościach.

Badania wysokościowe: co obejmują?

Badania wysokościowe tak naprawdę niewiele różnią się od tych, jakie przechodzą kandydaci na kierowców zawodowych. Podstawę stanowią testy temperamentalne, osobowościowe, inteligencji. Ich znaczącym uzupełnieniem są testy aparaturowe, które pozwalają ocenić chociażby zdolność do koncentracji uwagi oraz szybkość reakcji. Z pomocą testów aparaturowych jesteśmy w stanie ocenić czy dana osoba w dość szybki sposób zareaguje na to, co wydarzy się w czasie pracy. Do przeprowadzania tych testów psycholog stosuje takie urządzenia, jak wirometr, stereometr i aparat krzyżowy. To proste urządzenia, które dostarczają wielu informacji na temat osoby poddawanej badaniu. Badania wysokościowe psychologiczne zawsze obejmują też wywiad psychologiczny. W jego trakcie osoba badana powinna być z psychologiem w stu procentach szczera. Przekazywanie fałszywych informacji niczemu nie służy.

Kto może wykonywać badania wysokościowe?

Nie każdy psycholog uprawniony jest do wykonywania badań wysokościowych. Uprawnionymi do ich wykonywania są ci specjaliści, którzy mają za sobą studia podyplomowe z psychologii transportu. Posiadają oni zarówno wiedzę, jak i umiejętności do przeprowadzania tego typu badań. Badania wysokościowe wykonywane przez psychologa nie wymagają żadnego specjalnego przygotowania. Trzeba jedynie pamiętać o zabraniu ze sobą okularów, jeżeli o konieczności ich noszenia zdecydował okulista.

Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]