Jak przebiegają badania psychologiczne kierowców?

Chcesz zamówić badania psychologiczne Bielsko? Zajrzyj tutaj.

Badania psychologiczne kierowców są wykonywane w profesjonalnych gabinetach diagnostycznych. Są one bardzo ważne w kontekście bezpieczeństwa na drogach – dzięki nim można wychwycić osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów. Jak wyglądają testy i co dokładnie sprawdzają? Jakie urządzenia są używane do ich przeprowadzenia?

Badania psychologiczne kierowców – dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych i egzaminatorów

Badaniom psychotechnicznym poddawanych jest kilka grup kierowców. Pierwszą z nich są osoby przystępujące do egzaminu na prawo jazdy np. kategorii D. Do testów przystępują również kierowcy, którzy spowodowali wypadek i starają się o przywrócenie prawa jazdy. Oprócz tego badania psychologiczne powinni przechodzić także kierowcy pojazdów służbowych oraz egzaminatorzy szkół jazdy. Badania psychologiczne kierowców zawodowych, którzy nie przekroczyli 60 roku życia są ważne przez 5 lat.

Badania psychologiczne kierowców – sprawdzają podzielność uwagi

Badanie psychotechniczne składa się z dwóch etapów. W pierwszej kolejności kandydaci podchodzą do części testowej. Na tym etapie weryfikowana jest zdolność koncentracji, podzielność uwagi, dokładność działania, a także cechy charakteru czy sprawność intelektualna. Osoby badane muszą między innymi odnieść się do pytań dotyczących ich cech osobowości czy rozwiązać tzw. test matryc Ravena. Drugim etapem testów psychologicznych jest część aparaturowa, która weryfikuje przede wszystkim poziom koordynacji wzrokowo-ruchowej, reakcję na olśnienia i umiejętność oceny odległości. Na tym etapie wykorzystuje się m.in. kabinę ciemniową, stereometr i aparat krzyżowy. Badania polegają np. na naciskaniu odpowiednich przycisków i obserwowaniu, w jaki sposób osoba badana radzi sobie ze wskazaniem przedmiotów po olśnieniu światłem.

Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]