Kto powinien przejść badania psychologiczne kierowców?

Zamów badania psychologiczne kierowców Bielsko Biała.

Na sytuację na drogach w szczególnym stopniu rzutują kwalifikacje prowadzących poruszające się po nich auta. Naprawdę istotne jest to dla kierowców profesjonalnych – na przykład taksówkarzy czy kierowców TIR-ów i komunikacji miejskiej. W ich sytuacji istotne są zarówno kwalifikacje, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego powodu przedstawiciele tych zawodów zgodnie z prawem powinni regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem napisać na ich temat kilka słów. Jak często powinny być wykonywane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich przygotować?

Reguły badań psychotechnicznych kierowców

Badania kierowców muszą być przeprowadzane co 5 lat. Ta reguła nie obowiązuje z kolei kierowców, którzy ukończyli 50 lat – muszą bowiem przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej poradni, który najpierw przeprowadza badania charakterologiczne. Przybierają one formę konwersacji z kierowcą, w trakcie której odpowiada on na zadania na temat wyborów w ekstremalnych sytuacjach. Kolejna część badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie przeprowadzane są badania na odpowiednich maszynach, w czasie których badana jest podzielność koncentracji, zdolność szybkiego reagowania, percepcja szybkości czy widzenie w ciemności.

Badania psychotechniczne kierowców – o czym musimy wiedzieć?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na rozmowę z psychologiem, który w jej czasie informuje go, czy zaliczył badanie. Co istotne, musimy pamiętać, że nie dla wszystkich ich rezultaty będą pozytywne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców możemy jednak nieco zwiększyć. Jak? W sieci znajdziemy liczne opisy działania urządzeń, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by wcześniej przekonać się, jak one funkcjonują.

Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]