Okna zabytkowe – jak je remontować?

Jeśli chcesz zamówić okna zabytkowe drewniane, koniecznie sprawdź www.oknostol.com.pl/okna/okna-zabytkowe/.

Okna zabytkowe najczęściej prezentują się znacznie lepiej niż te wykonywane współcześnie i są wielką ozdobą obiektów. Względy estetyczne to oczywiście ich nie jedyna dobra strona, zaś na ich cenę w znacznej mierze rzutuje także wiek. Tak jak pozostałe przedmioty zabytkowe, także okna muszą być konserwowane z poszanowaniem prawa – ich remontu nie możemy przeprowadzić samemu z zastosowaniem dostępnych w markecie materiałów. Czym jednak odróżniają się okna zabytkowe? Jak je restaurować? Kto ma prawo przeprowadzić te prace?

Jak odróżnić okna zabytkowe?

Okna zabytkowe zazwyczaj posiadają więcej dekoracji niż nowoczesne. Rzadko są też uchylane, co sprawia, że potrzebne okazują się lufciki, za pomocą których możemy wentylować pomieszczenie. Okna zabytkowe, jak przed momentem nadmieniliśmy, wykonane są zwykle z drewna – surowca, jaki posiada sporo dobrych stron, lecz wymaga częstych remontów, a oprócz tego łatwo go zepsuć. Dlatego tak istotne są uprawnienia osób konserwujących okna zabytkowe.

Okna zabytkowe – jak znaleźć specjalistę?

Okna zabytkowe najczęściej mają budowę skrzynkową, a ta wymaga dużych umiejętności – taki typ okna cechuje się wszak użyciem wielu, dziś już nieczęsto spotykanych, rozwiązań. W związku z tym, nawet najlepsi specjaliści nie powinni remontować okien zabytkowych, jeżeli nie zdobyli dokumentów zaświadczających ich umiejętności, które zostały nadane przez odpowiedni organ – w innym razie zostaną na nich nałożone duże kary.

Lokalizacja:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]