Szukasz wiadomości o likwidacji blizn rogówkowych? Dobrze trafiłeś!
Oko jest delikatną częścią ciała i w wielu sytuacjach może zostać uszkodzone. Na skutek przeróżnych chorób i urazów na powierzchni rogówki często powstają blizny, które w większym lub mniejszym stopniu wpływają na jakość widzenia. Blizny rogówki można jednak usunąć, stosując laserowej korekty wzroku.
Czego rezultatem mogą być blizny rogówki?
Rogówka jest zewnętrzną, wypukłą warstwą oka, która je zabezpiecza, a przy tym nadzoruje sposób, w jaki wiązki światła docierają się do kolejnych warstw. Jest nietransparentna, nieunaczyniona, jak również bardzo plastyczna i mimo iż przeważnie niewielkie jej otarcia wygajają się same, często powstają zbliznowacenia, m.in. w następstwie naszej nieostrożności. Co może spowodować powstawanie blizn rogówkowych? Mogą być one przeważnie następstwem przedostania się do oka ciała obcego, przeróżnych chorób (np. półpaśca) lub urazów jak skaleczenia, zadrapania i oparzenia. Ale blizny rogówkowe mogą powstać także w konsekwencji nieostrożnego nakładania soczewek kontaktowych. Oprócz wyraźnego pogorszenia się widzenia, o pojawieniu się blizn rogówki wskazuje wiele innych symptomów, jak np. uczucie drapania gałki ocznej, puchnięcie powiek czy nieustanne łzawienie, zatem jeżeli ich doświadczasz radzimy niezwłocznie pomyśleć o wizycie u okulisty. W trakcie wnikliwego badania ustali on głębokość, umiejscowienie i rozmiar blizn, jak również poinformuje o opcjach ich leczenia.
Usuwanie blizn rogówkowych – na czym polega metoda PTK?
Najpopularniejszą dzisiaj procedurą likwidacji blizn rogówki jest zabieg PTK, realizowany w sporym odsetku klinik, specjalizujących się w laserowej korekcie wad wzroku. Metoda PTK pozwala na likwidację zarówno blizn w peryferyjnej, jak i centralnej części rogówki. Z PTK korzysta się się także do leczenia innych nieprawidłowości tej części oka. Blizny usuwa się w procesie odparowania przy użyciu wiązki lasera ekscymerowego wierzchniej warstwy tkanki rogówki. Ten dosłownie kilkuminutowy zabieg nie wymaga całkowitego znieczulenia, wystarczające jest anestezja samej gałki ocznej, którą aplikuje się specjalnymi kroplami prosto na powierzchnię oka. Po zabiegu przez kolejne parę tygodni należy stosować się precyzyjnie do poleceń lekarza, nie nadwyrężać oka i systematycznie stawiać się na kontrolę w ustalonym czasie.
Lokalizacja:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]