Cystoskopia – czym jest? Jak wygląda badanie i jak się do niego przygotować?

Cystoskopia jest endoskopowym badaniem dróg moczowych, wykonywanym u pacjentów z podejrzeniem chorób układu moczowego. Gdy pojawiają się takie objawy, jak krwiomocz, częste infekcje dróg moczowych, podejrzenie śródmiąższowego zapalenia pęcherza moczowego, podejrzenie uszkodzenia pęcherza lub nowotworu, rozwijającego się w jego obrębie, albo nacieku, spowodowanego podejrzeniem nowotworu w sąsiednim narządzie, zaleca się badanie cystoskopowe.

Cystoskopię przeprowadza się również w przypadku, gdy u pacjenta podejrzewa się wady rozwojowe dolnych dróg moczowych, obecność ciał obcych w pęcherzu moczowym, przetokę moczową, kamicę pęcherza lub gruźlicę tego narządu. Badanie cystoskopem nie jest dla pacjenta bolesne, wykonywane jest bowiem w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym.

Jak przebiega badanie cystoskopowe?

Badanie wykonywane jest za pomocą specjalistycznego urządzenia – cystoskopu. Jest to rodzaj endoskopu, występujący w formie giętkiej – stosowany w przypadku konieczności znalezienia przyczyny niepokojących objawów ze strony układu moczowego, lub w formie sztywnej, używany w celu diagnostyki kamieni, guzów oraz innych zmian, koniecznych do usunięcia.

Ujście cewki moczowej zostaje zdezynfekowane, a pęcherz wypełniony wodą lub roztworem soli fizjologicznej w celu napięcia jego ścianek, uzyskując lepszy obraz jego wnętrza. Cewka moczowa zostanie pokryta żelem znieczulającym i poślizgowym (w znieczuleniu miejscowym).

Lekarz wprowadzi cystoskop do cewki moczowej, celem diagnozy zmian w dolnych drogach moczowych. Pacjenci podczas badania w znieczuleniu miejscowym odczuwają parcie na mocz. Przez dobę po badaniu pacjenci obserwują objawy takie jak: krwiomocz, częste mikcje, pieczenie w okolicy cewki moczowej. Niepokojącym objawem jest podwyższona temperatura ciała, zatrzymanie moczu, skrzepy krwi w moczu lub ból w okolicach lędźwi. Koniecznie należy wtedy zgłosić się do lekarza.

Jak przygotować się do badania?

Jeżeli cystoskopia przeprowadzona będzie w znieczulaniu ogólnym, należy wykonać zlecone przez lekarza badania i na 6 godzin przez zabiegiem pozostać na czczo. W przypadku zastosowania znieczulenia miejscowego, badanie nie wymaga szczególnego przygotowania. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić przyjmowanie preparatu przeciwbakteryjnego po badaniu.

Źródło tekstu: https://www.scmkrakow.pl/blog/diagnostyka/cystoskopia-czym-jest-jak-wyglada-badanie-i-jak-sie-do-niego-przygotowac/