Dom bez pyłów zawieszonych i drobnoustrojów – o oczyszczaczach powietrza

Kwestia zanieczyszczenia powietrza trafiła już do świadomości zwykłego Polaka i coraz rzadziej jest umniejszana. Mieszkańca Polski zdają sobie sprawę, iż jakość powietrza, którym na co dzień oddychamy, bez wątpienia oddziałuje na nasze zdrowie. Jednak póki nie będą wprowadzone systemowe rozwiązania, każdy powinien samodzielnie zadbać o swoje samopoczucie, np. poprzez zakupienie oczyszczacza powietrza.

Oczyszczacze powietrza – to już nie nowość w polskich sklepach

Im bardziej rozwinięty rejon, tym bardziej prawdopodobne jest zagrożenie pojawienia się wysokiego stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5. Na rozwój wielu chorób układu oddechowego narażeni są szczególnie rezydenci dużych miast i okolic w sąsiedztwie fabryk wydalających do atmosfery znaczne ilości tych pyłów. Regularne korzystanie z oczyszczaczy powietrza jest rozwiązaniem, które pozwoli w dużym stopniu zminimalizować negatywny wpływ zanieczyszczeń na zdrowie. I nie jest to obecnie nowość na naszym rynku – oczyszczacze powietrza licznych cenionych producentów, jak m.in. Webber, LIFAair czy Cado, od lat znajdują się w asortymencie wielu sklepów. Co istotne, poza wyłapywaniem z atmosfery zanieczyszczeń, nierzadko mają one też inne dodatkowe funkcje.

Nawilżanie i detekcja dwutlenku węgla – pozostałe funkcje oczyszczaczy powietrza

Oczyszczacze powietrza sprzedawane są w różnych rozmiarach, wobec tego łatwo znajdziemy sprzęt stosowne do określonej objętości pomieszczenia. Są to urządzenia względnie nieduże, więc swobodnie można przenieść je pomiędzy pomieszczeniami. Poza odfiltrowywaniem z powietrza pyłów zawieszonych PM2.5 i PM10, wyłapują one dodatkowo zarazki oraz grzyby, które mogą wywoływać liczne choroby bądź reakcje uczuleniowe, jak również groźny benzen. Dużo oczyszczaczy powietrza ponadto jonizuje oraz nawilża cząsteczki powietrza, co tworzy w mieszkaniu orzeźwiającą atmosferę, a przy tym umożliwia spokojniejszy sen. Niektóre urządzenia mają także sensory ostrzegające o wysokim stężeniu dwutlenku węgla. Zakup oczyszczacza powietrza zaleca się w szczególności alergikom.