Na czym polega leczenie starczowzroczności?

Starczowzroczność - uzupełnij swoją wiedzę!

Presbiopia, inaczej starczowzroczność, to jeden z często występujących procesów wynikających ze starzenia się organizmu. Jej objawem jest pogorszenie widzenia na krótkie odległości, co tak naprawdę ogranicza możliwość czytania czasopism, użycia telefonu komórkowego czy komputera, pisania oraz podejmowania szeregu innych czynności. Presbiopia jest rezultatem zachwiania zdolności akomodacji oka bądź jej zupełnej straty. Metodą na poradzenie sobie z tą dolegliwością może być noszenie szkieł korekcyjnych, niemniej jednak rodzi to pewne komplikacje. Soczewki do bliży utrudniają widzenie dali, okulary dwuogniskowe często nie są komfortowe, a modele progresywne bywają z reguły drogie. Doskonałym wyjściem może być więc pozbycie się presbiopii dzięki zabiegowi.

Korekcja starczowzroczności. Z jakiej przyczyny jest konieczna?

Jak już nadmieniliśmy, korekcja starczowzroczności umożliwia uchronienie się od wielu komplikacji przy podejmowaniu się niezbędnych, najprostszych czynności. Osoby cierpiące na tę chorobę (warto zaakcentować, że nieraz pierwsze objawy presbiopii ujawniają się niedługo po 40-tym roku życia) mają problemy z pisaniem lub korzystaniem z telefonu, jak również robieniem zakupów (wręcz uniemożliwia przeczytanie etykiety artykułu) czy jazdą komunikacją publiczną (kłopoty ze sprawdzeniem rozkładów jazdy). Co więcej, w przeciwieństwie do miopii, starczowzroczność nie jest równoważona przez zdolność ostrzejszego widzenia dalszych obiektów, a używanie szkieł korekcyjnych bywa dla chorego uciążliwe. Nie należy również zapominać, iż wada ta się ciągle zwiększa, a każde następne 2 lata lata skutkują zwykle osłabieniem widzenia o około ćwierć dioptrii.

Korekcja starczowzroczności – jakie techniki są możliwe?

Poza korekcją przy pomocy szkieł korekcyjnych, rekomendowane jest też leczenie starczowzroczności z wykorzystaniem lasera. Zapewniają one trwałe efekty i eliminują potrzebę zakładania szkieł korekcyjnych. Metody jak np. PRESBYMAX® są też rozwiązaniem, żeby w toku jednego zabiegu zupełnie zlikwidować wadę w obu oczach.

Lokalizacja:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]