Chcesz wziąć rower na urlop? Zamontuj w samochodzie platformę rowerową

Budowa dróg rowerowych nie tylko w największych miastach, lecz także w szeregu miasteczek turystycznych w kraju i za granicą przyczyniła się do tego, że pakując się na urlop pragniemy zabrać dodatkowo rower. Jeżeli nasz rower to „składak”, a podróżujemy bez współtowarzyszy, można po prostu przygotować dla niego przestrzeń w bagażniku samochodu. Kłopoty pojawiają się, jeśli wyjeżdżamy całą rodziną i musimy zabrać parę rowerów. W takim wypadku najlepiej jest skorzystać z platformy rowerowej na hak.

Uchwyt rowerowy a platforma rowerowa na hak – najważniejsze różnice

Rowery można przewozić na platformie rowerowej instalowanej na haku lub na dachu samochodu, montując na nim dodatkowe uchwyty rowerowe do bagażnika dachowego. Tak pierwszy, jak i drugi sposób pozwala na transport nawet do czterech jednośladów. Uchwyty rowerowe są mniej kosztownym rozwiązaniem, jednakże mają również nieco minusów. Zamocowanie, a następnie zdjęcie z nich roweru, bywa uciążliwością w szczególności dla niewysokich osób. Oprócz tego ustawienie rowerów na bagażniku dachowym zmienia wysokość samochodu, i o ile z reguły nie jest to przeszkodą w czasie przejazdu pod niskimi mostami, bramami i kładkami dla pieszych, to zmienia sterowność auta ze względu na większą podatność na intensywne powiewy wiatru. Natomiast platformy rowerowe instalowane na hak przedłużają samochody, wobec tego osoby nimi kierujące muszą zachować wyjątkową ostrożność przy parkowaniu tyłem i cofaniu pojazdu. Rowery przewożone na platformie często także sterczą poza boczny obrys pojazdu, a to może utrudniać wymijanie innych aut na ciasnych drogach.

Przed zakupem bagażnika na rower oszacuj ile jednośladów będziesz przewozić

Decydując się na kupno platformy rowerowej na hak trzeba wpierw odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Nie jest to najtańszy zakup, zatem trzeba już na początku oszacować ile jednośladów ostatecznie będziemy chcieli przetransportować. Platforma rowerowa uznanej marki, np. od Thule, posłuży nam kilkanaście lat i jeśli zamawiamy ją z myślą o rodzinnych wyjazdach, warto wybrać taką, na której zamontujemy 3 lub 4 rowery. Innym istotnym czynnikiem jest oszacowanie łącznego ciężaru rowerów – przed zakupem bagażnika powinno się zweryfikować czy wytrzyma on ciężar jaki chcemy na nim umieścić. Dowiedzmy się dodatkowo jak dopinane są rowery do platformy na hak. Więcej uchwytów podtrzymujących jednoślad w miejscu obniża szanse na jego opadnięcie w czasie podróży, zagrażające ewentualnym zarysowaniem karoserii. W przypadku wątpliwości, która platformę rowerową kupić, zalecamy skonsultować się z reprezentantem sklepu mającego w ofercie taki asortyment.

Lokalizacja:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]